Kurz filmové tvorby II

V průběhu kurzu navazujícího na Kurz filmové tvorby 1 budete moci nahlédnout prakticky i teoreticky do procesu kreativní filmové tvorby od A do Z. Budeme si promítat, komentovat, psát jednoduché situace, učit se filmové řeči, režírovat a prakticky odhalovat možnosti filmové mizanscény. Veškerá potřebná technika je k dispozici v našem ateliéru. Není potřeba mít předchozí praktické zkušenosti, předpokládá se zájem a chuť tvořit a schopnost pracovat v týmu.

Kdy kurz probíhá: formou pětí intenzivních sobotních natáčecích dní od 26. února 2022

Počet lekcí: 5 sobotních lekcí (po pěti hodinách)
Jak dlouhá je vyučovací lekce: 300 minut

Kde se kurz koná: ateliér Aeroškola – Letná, Jirečkova 8, Praha 7

Cena: 4800 Kč

Maximální kapacita: 12 účastníků

Lektoři: Viktoria Rampal Dzurenko, Ranjan Rampal

Info, přihlášky: prihlasky@aeroskola.cz

Kurz je určený absolventom filmového kurzu pre začiatočníkov, hereckého a kameramanskéhokurzu, kurzu dejín filmu Aeroškoly.

Anotace
V priebehu kurzu pod dôsledným vedením profesionálych filmárov študenti intenzívne vyvíjavú svoje vlastné krátke experimentálne filmy.
Dôraz sa kladie na originalitu a kvalitu výpovede vo filmovom jazyku, na prácu s filmovým hercom, s filmovou montážou zvuku a obrazu..
Zároveň sa študenti budú učiť filmovú postprodukciu, prácu s profesionálnymi strihačskými filmovými programami a rozličné prístupy k filmovej montáži, študenti budú experimentovať s filmovu mizanscénou, budú sa skrátka na svojich vlastných krátkych filmoch učiť filmovo vidieť, cítiť a myslieť..

Přesnější popis obsahu kurzu
V rámci tohoto kurzu sa budeme zaoberať filmovým experimentom a individuálnym filmovým projektom a objavovať nové a tvorivé možnosti filmového jazyka.
Natáčaniu predchádzajú dôkladné konzultácie s lektormi o námetoch aj o hereckom, kameramanskom a celkovo režijnom uchopení daného filmu.
Natáča sa častokrát už mimo priestory Aeroškoly, lektori študentov motivujú zasadiť svoje filmové námety do autentického prostredia – exteriérov, či interiérov – vzhľadom k námetu a podľa výberu samotných filmárov.
Účastníci kurzu môžu tiež dobrovoľne po vzájomnej dohode a tiež po dohode s lektormi participovať v súťaži 48 hodinový filmový maratón (koná sa vždy v říjnu) a lebo tiež v sútaži Vertical films Nespresso – najlepší 3 min vertikálny film (koná sa v únoru a v breznu).

Výstup z kurzu
Výstupom filmového kurzu  budú vaše hotové krátke filmy (a filmovéetudy). Eventuelne účasť vašich filmov na filmových sútažiach – podľa vášho rozhodnutia.
V prípade akýchkoľvek ďalších otázok ohľadom kurzu prosím neváhajte kontaktovať lektorov Viktóriua Ranjana.
Poznámka: kurz prebieha v českom a slovenskom jazyku, ale sme v prípade záujmu študentov aj english-friendly :-)
názor absolventov kurzu filmovej tvorby pro pokročilé:
“Na kurzy od Viki chodím už tři roky a zatím nevidím důvod s tím přestat. V její kurzech vždy panuje rodinná atmosféra, a v Aeroškole se cítím jako doma. Přesto, že se za tři roky na kurzech prostřídalo hodně lidí, pořád jsme rodina.
Ať už je to kurz filmové tvorby, filmového herectví, experimentálního filmu nebo jiné kurzy, jsou založeny na praxi.
Nikdy ale nechybí ani teoretická část.
I teoretická část kurzů je zábavná. To co Viki vypráví, ukazuje na filmových úryvcích. Vždy je prostor pro dotazy. V praktické části si člověk má možnost vyzkoušet režii, kameru, herectví, střih, a plno dalších věcí nezávisle na tom, jaký je to kurz.
To, co si zrovna chcete vyzkoušet si vybíráte sami. Praktická část většinou probíhá ve skupinách a proto se učíte i skupinovou práci ve štábu. Na kurzy chodí hodně lidí různého věku, všemožných profesí a národností.
Co se týče věku, nikdy není brzo a nikdy není pozdě. Jsou to filmové kurzy pro dospělé, ale já jsem na ně začal chodit ve třinácti a nepřipadalo mi to moc náročné. Jako třináctiletý jsem necítíl žádný rozdíl mezi mnou a ostatními i všichni účastníci kurzu mě přijali úplně rovnocenně.
Potkal jsem tu i starší lidi. Teď už jsou to zkušení filmaři, kteří se vyznají a jsou schopni točit s filmovou běžnou i náročnou filmovou technikou.
V Aeroškole je hodně kamer, stativů, mikrofonů, a všeho potřebného vybavení. Na každém počítači je více střihačských programů a jiných softwarů na postprodukci. Se střihem mi v kurzech mnohdy pomáhal Ranjan, profesionální střihač a manžel Viki.
Kurzy jsou hodně flexibilní a vždy máte možnost se na Viki obrátit s dotazem či prosbou.
Neostýchejte se a pojďte si aspoň vyzkoušet, jaké to je ,být součástí této báječné rodiny.”
Alex z filmových kurzů v Aeroškole

Návaznost
Kurz filmovej tvorby pre pokročilých môžu záujemci absolvovať podľa svojich potrieb koľkokrát budú chcieť. Pretože počas tohoto kurzu majú lektori k účastníkom individuálny prístup a tak jednotliví tvorcovia môžu pracovať na vlastných projektoch podľa svojich preferencií a teda sa tam možete naučit vždy niečo nové. Filmový kurz pre pokročilých sa dá skvele kombinovať s kurzom dejín filmu alebo tiež s kurzom  filmového herectví.
Technika, vybavení a materiál
Pri kurze filmovej tvorby si vystačíte s dobrou náladou, prípadne s notesom, s perom a s tužkou na zapisovanie poznámok a kreslenie záberov, pretože všetku potrebnú techniku na natáčanie filmov v Aeroškole máme.

V případě jakýchkoli dalších otázek na obsah a průběh kurzu prosím neváhejte kontaktovat lektory Viktóriu a Ranjana.

Poznámka: kurz probíhá v českém a slovenském jazyce, ale jsme v případě zájmu schopni studentům poskytnout i english-friendly :-)

Lektoři kurzu:

Viktoria Rampal Dzurenko

www.viktori.cz, viktoria.dz@gmail.com, 774807671

Doktorandka a vyučující na Katedře režie na FAMU, autorka několika hraných a dokumentárních filmů, vede mezinárodní filmové kurzy a workshopy, učí také výtvarnou výchovu. Studovala učitelství výtvarné výchovy a estetiku, filmovou vědu, filmovou režii.

Ranjan Rampal:

www.onebridgeproduction.comranjanrampal@gmail.com, 775408799

Střihač, režisér, scenárista, dramaturg a kameraman hraných, experimentálních /
poetických a dokumentárních filmů. Absolvent studia střihu na FTII Pune v Indii a
filmového střihu na FAMU v Praze. Jako střihač pracoval na více než 40
projektech a stříhal celovečerní film (Cz/SVK koprodukce) a mnoho
dokumentárních filmů v různých jazycích (viz více na www.Viktori.cz). Jako
pedagog se podílel na různých filmových workshopech, FAMU International,
CET – FAMU, SW MIAMI – FAMU. Stříhal pro ČT a DD.

přihlášky: prihlasky@aeroskola.cz

 

Komentáře nejsou povoleny.