Nové dokumenty vhodné pro školy

Na jaře probíhají premiéry několika nových českých dokumentárních filmů, které by neměly uniknout pozornosti základních a středních škol. Školní projekce můžete objednávat u svých lokálních kin, pražské projekce v kinech Aero, Světozor nebo Oko vám rádi zajistíme.

smejdiZejména dokument Šmejdi Silvie Dymákové, který bude v kinech od 18. dubna, by snad měli vidět všichni středoškoláci povinně. Film pojednává o seniorech, na které míří nekalé reklamní a obchodní praktiky spojené s takzvanými předváděcími výlety, na kterých jsou senioři šikanováni a nuceni k nákupům nesmyslných výrobků a uzavírání nevýhodných úvěrových smluv. Dokument již sice vyvolal velkou vlnu zájmu veřejnosti o tuto aktuální probelmatiku a rozpoutal i policejní vyšetřování některých firem, přesto je však tato činnost provozována dál. Je potřeba, aby mladí lidé chránili své prarodiče před těmito nekalými praktikami, více se o ně zajímali a trávili s nimi více času.  Také by si měli uvědomit, jaké strategie jsou dnes ve světě reklamy a obchodu mířeny i na ně – na mladou generaci.

Dokument byl z velké části natáčen slrytou kamerou přímo na předváděcích akcích a ukazuje tak bezprostředně necitlivé, urážlivé a ponižující chování obchodníků vůči seniorům, výhružky i fyzické napadání bezbranných lidí. Je velmi emotivní a působivý. K dokumentu připravujeme spolu s režisérkou filmu metodický materiál pro učitele, ukázkové projekce a školní diskuze s tvůrci.

Film využijete zejména pro výuku následujících přemětů: občanský a společenskovědní základ, osobnostní a sociální výchova, mediální výchova.

prezidentDalším dokumentem v české distribuci je film Hledá se prezident Tomáše Kudrny, který zachycuje zákulisí historicky první přímé volby prezidenta ČR. Filmaři byli s kamerami neustále přítomni v jednotlivých volebních štábech a zaznamenávali  přípravy, průběh i vyvrcholení kampaní. Dokument odhaluje pozadí debat a vystoupení, které jsme v době voleb vídali v televizích. Mimo jiné zobrazuje proces tvorby mediálního obrazu osobností – kandidátů a také jejich chování v zákulisí, vzájemné vztahy a jednotlivé charaktery.

Film využijete zejména v těchto předmětech: občanský a společenskovědní základ, mediální výchova.

lavickaMezi další zajímavé doukemnty patří také časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Vojta Lavička: Nahoru a dolů. Film zachycuje vzlety a pády romského hudebníka, aktivisty a novináře Vojty Lavičky. Vojta je průkopníkem romského vysílání v televizi a rozhlase, zasazuje se o práva Romů, a jako skvělý houslista se proslavil především díky účinkování v kapele Gipsy.cz. Zároveň celý život bojuje se svými horšími povahovými stránkami, řeší vztahy se ženami a hledá si své místo na slunci uvnitř i vně romské komunity. „Vždycky, když mám možnost být spokojený a šťastný, nadělám si nějaké problémy,“ říká Lavička, kterého kamera sleduje po dobu 16 let. Na pozadí událostí jeho osobního a profesního života se postupně skládá obecnější obrázek života Romů v české společnosti. Snahu něco změnit a naději na zlepšení situace postupně střídá rozčarování a rezignace. Smutek i radost nejlépe ilustruje působivá romská hudba, která prostupuje celým filmem.

Film využijete zejména v těchto předmětech: multikulturní výchova, občanský a společenskovědní základ, hudební výchova.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Programy pro školy, školní projekce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.