Cestovatelský týden

TNT15-foto-Vojtech_Duchoslav-Marek_Duransky-Radoslaw_Jona-Zdenek_Kratky-133 TNT15-foto-Vojtech_Duchoslav-Marek_Duransky-Radoslaw_Jona-Zdenek_Kratky-79Dan Přibáň 3. 12. a 6. 12. v 9.00

Asi nejznámější český cestovatel současnosti, filmař a novinář Dan Přibáň je autorem dokumentárních cestopisných filmů, vytrvalým propagátorem vědy a techniky a člověkem, který rád přijímá velké výzvy. S minimálním technickým vybavením projel trabantem Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku a Tichomoří. V duchu kréda „cesta je cíl“ rád připomíná, že „kudy“ a „jak“ jsou při cestování důležitější než „kam“ a také že nic není nemožné.

Film Trabantem do posledního dechu

ČR, SR 2016 | 96 minut | česká verze | přístupný

Promítneme zatím poslední film Dana Přibáně, v němž jeho tým zdolává zatím nejnáročnější trasu. Posádky dvou žlutých trabantů, polského Fiatu neboli malucha, čezety, jawy a dokonce i dvou invalidních vozíků vyrazily z australského Perthu, a během půlroční dobrodružné výpravy projely Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko. Za půl roku výprava urazila 15 291 kilometrů a překonávala ty nejsložitější překážky.

Po zhlédnutí filmu bude následovat živá diskuze s Danem Přibáněm, ve které se podělí se studenty o své zážitky a rád zodpoví jejich dotazy. Dan Přibáň je nekompromisní nejen v překonávání překážek, ale také v komunikaci. Říká vždy to, co si myslí a nebere si servítky. To, že bude o co stát, dokazují jeho během několika hodin vyprodané přednášky. Studenti tak budou mít jedinečnou příležitost setkat se autorem osobně.

YouTube Preview Image

Trabantí web: http://tamazpet.transtrabant.cz/

Rozhovor na aktualne.cz zdezde.

Další info zde, zdezde.

_____________________________________________________________

19875495_1125150867629391_4405566041100571247_n 12594010_775879889223159_472373518258242186_o 35164791_1332586443552498_1575491701793882112_n Matěj Balga 4. 12. a 5. 12. v 9.00

28 letý cestovatel, který za 3 roky objel na kole celý svět. Ztroskotal na opuštěném ostrově v Karibiku, pracoval v čínském baru, stal se bezdomovcem v San Francisku, vyzval neprostupnou džungli Darién a projel pod polární září Aljašky. Na začátku jeho velké cesty přitom bylo pouhé kolo z bazaru, zlomené srdce a vážná nemoc. Jak tato cesta připomínající romány Jacka Kerouca dopadla? Přinesla mu víc, než čekal? Byla pouhou cestou kolem světa nebo i cestou do nitra jeho vlastní duše? Jaké to je, jet dál, když máte pocit, že už to vážně nejde? Co všechno člověk dokáže zvládnout, i když se zdá, že je to nemožné?

Pro tuto příležitost si speciálně upravil svou úspěšnou přednášku, která vyprodává sály. Přednáška je doprovázena bohatým obrazovým materiálem, ať už se jedná o fotografie a videa, které na cestě vznikly, nebo graficky zpracované geografické informace. Sám Matěj je poutavý vypravěč, který zaujme jakékoliv publikum. Dokáže bezprostředně komunikovat s mladými diváky a předat jim trochu dobrodružství, odhodlání, motivace a naděje ze svých cest. Své zážitky sepsal do knihy Saudade, která se okamžitě po vydání stala bestsellerem. Na místě bude možné nechat si knihu podepsat. Momentálně Matěj pracuje na filmu o své cestě.

YouTube Preview Image

Matějův blog se záznamem celé cesty: http://icycleast.cz/

Matějův youtube kanál s videozáznamy z cest zde.

Rozhovor s fotografiemi z cest na radiu Wave.

Další rozhovory například zde, zdezde.

Kniha Saudade zde.