Projekce filmu Cesta ven pro učitele

A1_nahled07_Cesta_ven09_Cesta_venRádi opět zveme učitele ZŠ a SŠ na další ukázkovou projekci zdarma. Tentokrát se 01_Cesta_venjedná o nový film Cesta ven režiséra Petra Václava.

Film Cesta ven je po šestnácti letech naším prvním celovečerním snímkem, který se před pár dny představil na prestižním festivalu v Cannes, byť v nesoutěžní přehlídce. Silný příběh mladé Romky, která se snaží najít cestu z obtížné životní situace, vstupuje tento týden do českých kin a bude k dispozici i pro školní projekce.

Projekci filmu Cesta ven pro učitele jsme připravili na středu 4. června od 16.00 do kina Aero (Praha 3, Biskupcova 31).

V případě, že se chcete projekce zdarma zúčastnit, rezervujte si místo odesláním svého jména a názvu školy na e-mail info@aeroskola.cz. Můžete s sebou vzít vaše kolegy, pozvěte je také. Stačí, když v mailu nahlásíte, kolik vás z vaší školy dorazí.

Na projekci sdělíme podrobnější informace o filmu a připravovaných doprovodných programech a také se s učiteli rádi poradíme o možnostech využití filmu ve školách.

O filmu CESTA VEN

  • Česká republika 2014,103 minut
  • přístupný od 12 let
  • premiéra: 29. května 2014
  • režie, námět, scénář: Petr Václav
  • kamera: Štěpán Kučera
  • dramaturgie: Martin Novosad
  • producenti: Jan Macola, Miloš Lochman, Karel Chvojka – Moloko film
  • hrají: Klaudia Dudová, David Ištok, Natálie Hlaváčová, Mária Zajcová-Ferencová

Film zpracovává aktuální a velmi těžké téma, nesklouzává však do roviny moralizování, nepředkládá žádné návody na řešení situace, nikoho neobhajuje ani neobviňuje. Místo toho přináší jedinečný a soudy nezatížený vhled do prostředí romských ghett. Natáčení probíhalo v reálných interiérech i exteriérech v Ostravě a okolí, včetně známého ghetta na Přednádraží. V hlavních rolích vystupují romští neherci, jejichž autentický herecký výkon je ohromující.

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází s příběhem silné mladé romské matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Odmítá podlehnout tlaku okolí (zadluženost, mafie, lichva, kriminalita, prostituce, byrokracie státu, diskriminace a nemožnost sehnat práci). Snaží se najít „cestu ven“, není to však vůbec jednoduché.

Více o filmu, foto, trailer zde.

Ohlasy v médiích: iHned, Aktuálně

Rozhovory s Petrem Václavem: Aktuálně, Novinky

Reportáž z festivalu v Cannes zde.

Film se bude od 30. května promítat také ve vyloučených lokalitách a v nízkoprahových centrech po celé ČR zdarma a to ve spolupráci s vládní Agenturu pro sociální začleňování.

Těšíme se na shledání na učitelské projekce 4. června v kině Aero!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Programy pro školy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.