Ukázková projekce pro učitele

Aeroškola a distribuční společnost Aerofilms zvou na speciální předpremiérovou projekci českého dokumentárního filmu Největší přání III, která je určena výhradně učitelům základních a středních škol.

Projekce za účasti režisérky Olgy Špátové se uskuteční ve středu 20. června v 17:00 v Malém sále kina Světozor v Praze a je zdarma. Pro možnost zúčastnit se projekce je však třeba se přihlásit, kapacita je omezená. Stačí poslat mail se jmény učitelů a školou na aeroskola@kinoaero.cz.

Projekci jsme připravili z toho důvodu, že film vnímáme jako velmi vhodný pro školní využití. Chceme jej tedy učitelům představit s předstihem, premiéru bude mít v září a od září jej tak bude možné zhlédnout v českých kinech. K filmu připravujeme také metodické materiály, které na projekci představíme. Režisérka filmu se těší na setkání s učiteli a na dotazy a případnou diskuzi po filmu. Jsme zvědaví i na názory a připomínky učitelů i na návrhy k možnostem dalšího využití filmu.

O filmu:

Jedná se o dokumentární projekt, jímž režisérka Olga Špátová navazuje na legendární filmy stejného názvu, které natočil její otec, dokumentarista Jan Špáta v roce 1964 a 1990. Zkoumá v něm, nakolik se posunuly hodnoty a jak se změnil život mladých lidí v naší zemi prostřednictvím otázky „jaké je vaše největší životní přání?“, kterou pokládá mladým lidem z různých sociálních skupin, z různých prostředí, spolků, iniciativ, s různým rodinným zázemím a pod. Film zajímavým způsobem zkoumá představy o životě současných mladých lidí a srovnává je s dřívějšími odpovědmi generace jejich prarodičů a rodičů.

Film se dotýká mnohých citlivých témat a otázek, které je možné dále ve výuce rozvíjet – jak se změnila česká společnost po roce 1989? Jak se mění představy mladých lidí o životě, jak se mění jejich hodnoty a priority? Jakým způsobem chtějí žít svůj život? Co znamená rodina v dnešní době? Jak mladí lidé chápou svobodu a dědictví komunismu? Proč se uchylují k extremistickým ideologiím? Mají právo na svobodný názor a kde jsou hranice svobody? Jaký je vztah mladých lidí k homosexualitě, k menšinám? Za co chce současný mladý člověk bojovat, o co se zasazuje, vůči čemu se vymezuje?

Film tak otevírá tématické okruhy  a učivo mnohých vzdělávacích oblastí RVP, zejména občanské výchovy, základů společenských věd, dějepisu, osobnostní a sociální výchovy, multikulturní výchovy a dalších.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Programy pro školy, školní projekce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.